Довгий час купити дахову сонячну електростанцію було дуже проблематично для мешканців багатоповерхових панельних житлових будинків через її дуже високу вартість та відсутність можливості оформити кредит.
Мешканцям багатоповерхівок, які хотіли купити дахову сонячну станцію, приходилось вирішувати дуже складну проблему — пошук коштів, адже ціна на обладнання була дуже висока.
Розраховувати на можливість отримання кредиту в банку не доводилося, адже його оформляли на загальних підставах, тому виплати за відсотками у результаті виявлялися більшими, ніж економія коштом використання електрики власної генерації. Залишалося тільки сподіватися на грантову допомогу, але іноземні організації надавали допомогу критично важливим об’єктам комунальної інфраструктури, встановлюючи сонячні електростанції на лікарнях і поліклініках, котельних і водопомпових станціях.
Сонячні станції для даху: у Києві компенсуватимуть 75% вартості
Але ситуація почала значно змінюватися після масованих ударів по українській інфраструктурі навесні 2024 року, коли питання децентралізованої генерації стало особливо гостро. При цьому варто відзначити, що багатоповерхові будинки старої архітектури, збудовані ще за Радянського Союзу, мають непогані стартові умови для встановлення сонячних панелей:
- Встановлення панелей на висоті гарантує, що розташовані поруч висотні об’єкти, наприклад, дерева, не затінюватимуть сонячні панелі.
- Дах типової панельної багатоповерхівки має досить велику площу, таким чином, на ній можна встановити досить багато сонячних панелей і отримати в результаті СЕС, яка покриватиме значну частину електроенергії, яку споживають мешканці будинку. Крім того, щоб збільшити потужність можна розглянути можливість розміщення сонячних панелей вертикально. Наприклад, закріпивши їх на південній стороні будинку, закріпивши на стінах технічного поверху, де він не заважатиме мешканцям.
- У переважній більшості покрівля панельної багатоповерхівки — плоска, тому змонтувати кріплення та встановити сонячні панелі буде простіше (а значить — дешевше), ніж виконувати аналогічні роботи на скатному даху.
- Розташування — будинки збудовані відносно далеко один від одного, таке видалення гарантує, що тінь від сусіднього будинку не потраплятиме на площину сонячних панелей.
Про підтримку мешканців, які бажають встановити сонячні панелі, заявили у Київській міській адміністрації. Тут обіцяють компенсувати 75 відсотків витрат на встановлення сонячних панелей.
Про власну програму заявив і фонд енергоефективності — «ГрінДім», усі охочі купити дахову сонячну електростанцію можуть отримати до 1 мільйона гривень. Щоправда, сума компенсації не повинна перевищувати 70 відсотків загального бюджету будівництва СЕС. І два інші важливі аспекти — обов’язкове отримання сертифіката енергоефективності, а також встановлення системи зберігання енергії місткістю не менше ніж 3 кВт-год.